top of page
3.den web-10.jpg

VZDÁT MŮŽES ZÍTRA

"Já jsem nejradši, když mám ten spacák a karimatku, nevím kde budu spát a někde si lehnu, ráno vstanu a zase celá ta příroda, celá ta planeta je moje. Já ji nechci měnit. Já chci jet a jenom ji vnímat a být její součástí. Chci být obyvatel planety."
 
- Jan Kopka

O dokumentu

Dokumentární, Česko, 2019, 50 min
Režie: Marek Hýža, Aleš Nenička, Kamera: Aleš Nenička, Producent: Valachiarun.cz

Film Vzdát můžeš zítra, vypráví podmanivým způsobem příběhy dobrodruhů , na jejich pouti napříč územím bývalého Československa. Většina z nich absolvovala 1600 kilometrů dlouhý závod „1000 miles“ po vzoru jeho zakladatele, legendárního bikera Jana Kopky, v sedle kola. Někteří však vyrazili na koloběžce a pár nadšenců dokonce pěšky. Muži i ženy bez rozdílu. Trasa 9. ročníku vedla ze slovenské vesničky Nová Sedlica do Skalné u Chebu a v jejím průběhu nebyla nouze o silné emoce a zážitky. Ve filmu uvidíte projevy ohromné euforie, pocity radosti a nesdělitelného štěstí, pokory k soupeřům i přírodě. Na druhé straně ale také krev, pot, slzy a zklamání. Z většiny závodníků se s přibývajícími kilometry a ubývajícímí fyzickými i psychickými silami postupně stávají lidé, pro které je více než vítězství, jejich touha dosáhnout vlastního cíle a překonat sám sebe. A především zažít velké dobrodružství!

 

Trailer

Festivaly

Nominace mezi šest nejlepších filmů ve své kategorii "Dobrodružný film" v rámci festivalu Mezinárodní festival outdoorových filmů, dále se film bohužel nedostal, ale i tak je to pěkný výsledek.

Stills

Film ke zhlédnutí

Making of

Filmový štáb

ALEŠ NENIČKA - KAMERAMAN, REŽISÉR
 

Kameraman a režisér posedlý horským prostředím a dobrodružstvím, který natáčí pod horskou filmovou produkcí naHoru.tv a je také jejím spoluzakladatelem. Závod 1000 Miles Adventure natáčel už 5x, má za sebou také autorský dokument o horském ultramaratonu Beskydská sedmička, který vidělo více než 70 000 lidí a film vyhrál taky 1. cenu za nejlepší dokument na festivalu Cinema Open, pak natočil například Sevřené hrdlo na Gerlachu, který získal 1. místo na festivalu MFOF 2015 nebo dokument o obnovené Bezručově chatě na Lysé.

www.alesnenicka.cz
https://www.facebook.com/ales.nenicka
https://www.instagram.com/alesnenicka.cz/

MAREK HÝŽA – REŽISÉR


 režisér bezmála čtvrt století se pohybuji v mediálním prostředí jako moderátor, scénárista, režisér a producent. Heslo, kterým se ve filmařině i životě řídí zní: „na začátku všeho je nápad“. Díky životním setkáním s nepřeberným množstvím lidí, různých profesí, všech věkových skupin či sociálního postavení, má docela slušné skóre. Tato setkání ho naučila velkému respektu k výjimečnosti každého z nás. Nepřestává ho fascinovat, co všechno člověk vydrží a dokáže, když má vůli, touhu, štěstí a pokoru. Poslední roky pracuje pro Nadační fond historie dobrodružství, který se věnuje odkazu legendárních cestovatelů.

MAREK_HYZA.jpg
A DALŠÍ

Scénář: Marek Hýža, Aleš Nenička, Kamera: Eva Šlosarová, Micha Kusýn, Tomáš Kusýn, Mrak Hýža, Dramaturgie: Libor Procházka, Libor ČadaŘidiči: Zdeněk Boukal, Radek Černák, Martin Karásek, Foto: Tomáš Srb, Anna Šíma Kopková, Vít Huspenina, Lidka Polišenská, Mix zvuku: Jaroslav Menšík, Střih: Tomáš Pchálek, Producent: Valachiarun.cz, Hudba: artlist.io

bottom of page