top of page
  • Obrázek autoraMartin Brixí

TIP NA FILM: "Mára jde do nebe" na 20. MFOF

Marek Holeček patří mezi nejvýznamnější české a světové horolezce současnosti. Na ty nejvyšší hory těsně pod nebem leze bez kyslíku náročným alpským stylem. Jeho extrémní přístup k horám i životu mu přináší úspěchy a také problémy. Jaký je Mára podle svého okolí? Podle horolezce Honzy Trávníčka je to člověk, který druhý na světě není. Režisér Tomáš Galásek o Márovi říká, že umí žít pro okamžik. Márova fyzioterapeutka tvrdí, že je to disciplinovaný sportovec, přestože vypadá navenek jako šílenec.


Režisérka Markéta Ekrt Válková sleduje ve filmu Mára jde do nebe očima Marka a jeho okolí pět Márových pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Film ukazuje nejen úspěšnou pátou expedici, ale i ty nepovedené nebo tragické. Během nich přišel díky omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů. Na pěti pokusech zdolat Gašerbrum I se tak ukazuje Holečkova schopnost řešit problémy i jeho pozitivní přístup k životu. Díky němu pak dokáže překonat věci, které by ostatní lidé překonávali jen stěží. Film líčí nejen sílu, krásu hor a jejich nebezpečí, ale také Marka samotného. Jeho komplikovanou povahu a dopad nebezpečných expedic na všechno okolo něj. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného však vyžaduje mnohem větší odvahu a s filmem ji podstupuje poprvé.


Film můžete zhlédnout v rámci Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, který začína 19. října 2022.


Zde je trailer:


A zde fotogalerie:


Režisérka a dokumentaristka Markéta Ekrt Válková se narodila 8. července 1973 v Praze. Po gymnáziu studovala zlínskou Filmovou školu, poté si vybrala Katedru dokumentární tvorby FAMU. Ukončila ji filmem MotocyKlení, za který získala několik cen. Provdala se za zvukaře Viktora Ekrta, s nímž má čtyři dcery.


Byla asistentkou režie Jiřího Menzela při natáčení filmu Život a neobyčejná dobrodružství vojína Ivana Čonkina a také režiséra Vojtěcha Jasného při natáčení Návratu ztraceného ráje. Dělala pomocnou režisérku Romanu Vávrovi či Petru Zelenkovi. Pro Českou televizi realizovala kromě dokumentů Čtyři v tom a Provedu! Přijímač například dokumenty Pohyby tance, Dětství, důvod k dospělosti, Živnostníci v karanténě aneb Holé zadky. Dlouhodobě se věnuje časosběrnému projektu o syrské rodině v Čechách.

Comentários


bottom of page