top of page
  • Obrázek autoraMartin Brixí

TIP NA FILM: North 6 (na MFOF)

Výstup na šest legendárních alpských severních stěn.


Horolezci Simon Gietl a Roger Schäli se v rámci projektu "North 6" vydávají na pravděpodobně nejtěžší túru přes Alpy. Plán je vylézt na šest legendárních severních stěn. Mezi šest klasických severních stěn Alp patří: Petit Dru (3733 m), Grandes Jorasses (4208 m), Matterhorn (4478 m), Eiger (3967 m), Piz Badile (3308 m) a Große Zinne (2999 m). Dva profesionální horolezci Gietl a Schäli musí na túře překonat asi 31 000 výškových metrů a na kole ujet 1100 km z hory na horu. Simon a Roger na to měli 18 dnů.


Severní stěna Petit Dru (3733 m) v masivu Mont Blanc je jednou z klasik v Alpách. Je vysoká 700 metrů. Samotná hora je ostrý hrot, stejně jako by ho děti nakreslily. Pokud chcete získat zvláštní slávu jako alpinista, můžete vylézt na severní stěnu Dru a také na severní stěny Grandes Jorasses (4208 metrů), Matterhorn (4478 metrů), Eiger (3967 metrů), Piz Badile (3308 metrů) a Großer Zinne (2999 metrů) v Dolomitech. Každá z těchto šesti stěn je mýtus. Prolézt je je vyznamenáním. Tyto severní stěny jsou pro horolezce tím, čím je Grand Slam pro tenis nebo 14 osmitisícovek pro výškové horolezce. Švýcarskému horskému průvodci a profesionálnímu alpinistovi Rogeru Schälimu to v zimě 2008 trvalo pouhých 32 dní. Byl rychlejší než kdokoli předtím. Posun přišel s projektem „North 6“. Společně s Jihotyrolanem Simonem Gietlem opět prolezl šesti stěnami. Vzdálenost mezi tím překonali výjimeční alpinisté na závodních kolech, pěšky, na lanech a paraglidingem. Absurdní nápad. Nikdo to před nimi nezkusil.


Pokud vás zajímá, jak projekt dopadl, jaké měli horolezci pocity a kdy přišel nejtěžší okamžik, zajděte na tento film do kina v rámci Mezinárodního Festivalu Outdoorových Filmů. Program míst najdete zde.


Zde je trailer:


Fotky z filmu:


Comments


bottom of page