top of page

LYSÁ

První celovečerní dokument o české hoře. Dokumentární film “Lysá" bude zkoumat vztah člověka k horám a přírodě. Lysou horu navštěvují v posledních letech tisíce lidí s těmi nejrůznějšími důvody. Jsou ovšem výstupy na Lysou udržitelné či ekologické? Anebo se pověstná láska turistů k přírodě zcela vytratila?

Připravovaný dokumentární film

Dokumentární, Česko, předpoklad 2026 - 2027, 90 min
Režie: Aleš Nenička, Producent: Lukáš Havránek, Scénář a dramaturgie: Kristína Z. Trníková

První celovečerní dokument o české hoře. Dokumentární film “Lysá" bude zkoumat vztah člověka k horám a přírodě. Lysou horu navštěvují v posledních letech tisíce lidí s těmi nejrůznějšími důvody. Vyrostly zde nové chaty. Proběhlo nespočet běžeckých závodů a horu ovládli otužilci. Dříve typičtí “lysaři” byli vystřídáni běžci, kteří si obouvají tenisky namísto pohorek. Vyšla o ní kniha. Lítá se z ní na padáku. Je královnou Beskyd i Instagramu. Stal se z ní fenomén. Jsou ovšem výstupy na Lysou udržitelné či ekologické? Anebo se pověstná láska turistů k přírodě zcela vytratila a nahradila ji jen touha ukojit svou potřebu po čerstvém vzduchu, pohybu a pocitu, že dělám něco prospěšného pro své zdraví? Jde to i jinak?

Hlavní myšlenka a poslání

MODERNÍ ČLOVĚK A HORY

Proč dnešní člověk mnohdy doslova prchá z města na hory? A proč se na Lysou sápou davy lidí?

Současný způsob života lidí ve městech je mnohdy natolik nepřirozený, že člověk hledá na nejbližším možném kopci, louce či v lesním parku svou téměř zapomenutou sounáležitost k přírodě. Jeho chování často naznačuje, že je mu více méně jedno, jestli se jedná o chráněné území, rezervaci nebo chráněnou krajinou oblast.

OCHRANA PŘÍRODY A OVERTURISMUS

Nechceme tocit ódu na Lysou. Chceme ukázat realistické pojednání toho, co nátlak turistu (tzv. overturismus) způsobuje. A především – co mohou lidé dělat pro to, aby negativní dopady – "svůj otisk" – minimalizovali. Odhalíme barevnou paletu vztahu člověka k pobytu v přírodě na příkladu Lysé hory. Chceme pomoci divákovi uvědomit si svou sounáležitost k přírodě a podnítit ho zamyslet se nad, tím, jak by mohl žít svůj život více v souladu s přírodou a možná tak zmírnil dopady masového turismu na přírodní lokality. 

Co za celým příběhem opravdu stojí?

 

Jsou krásné výhledy tím, pro co si sem turisté přicházejí?

Je to půvabná silueta, kterou je možné vidět již z Ostravy?

Je to ten pocit, když se dotknou hladícího bodu na vrcholu?

Souvisí masový turismus s neudržitelným způsobem života ve městech?

Žije člověk způsobem života, který jej čím dál tím víc izoluje od přírody? 

Toužíme prozkoumat všechny faktory, které vedly k současné popularitě a o celý příběh se podělit se všemi horskými nadšenci napříč nejen Českem. Film, který odvypráví příběh, který má sílu něco změnit... NEJEN V BESKYDECH.

Námět filmu Lysá

HLAVÍ POSTAVA TURISTY

První dějová linka je věnována postavě člověka tzv. turisty, který je spjat s principy udržitelné turistiky. Je si plně vědom spojení a sounáležitosti s přírodou. Tato část je dějově složena z jeho pravidelných výšlapů na okolní vrcholy hor, ze kterých se nabízí krásné výhledy na Lysou horu. V průběhu roku sledujeme jeho výstupy napříč ročními obdobími. Stoupá na vrchol Smrku, Šeráku, Babí hory, Velkého Kriváně a nakonec na vrchol Lysé hory.

PORTRÉTNÍ MEDAILONKY A ODBORNÍCI

Druhá linka filmu je tvořena portrétními reportážními vstupy odhalujíci mnohdy až bizarní důvody návštěvy chráněného území Lysé hory. Mezi zástupci jednotlivých skupin se objevují i známější tváře, stavitel Bezručovy chaty Jiří Stejskalík, otužilec Jan Čupa, pořadatel B7 a LH24 Libor Uher, trekařka Lucie Kutrová, běžecký trenér Jan Kempa, zeptáme se i dětí z projektu "Společně na Lysou", ultra běžců, cyklistů, rodičů s dětmi, "modelek" a mnohých dalších. Odborné hledisko na problém masového turismu doplňují odborníci z oblasti psychologie, filozofie prof. Anna Hogenová, lesnictví, turismu a cestovního ruchu, ochrany přírody ředitel CHKO Beskydy František Jaskula, historie Petr Andrle, sociologie, teologie Marek Orko Vácha.

LYSÁ HORA

Třetí linkou filmu je portrétní medailónek tvořen samotným koloběhem života na Lysé hoře. Obsahově pozůstává z obrazové částí, která portrétuje samotnou Lysou horu v různých obdobích během roku. Cílem je zachytit jen Lysou horu bez přítomnosti lidí. Zvukově jsou tyto části doprovázeny hudbou komponovanou přímo pro snímek a voiceoverem, který personifikuje Lysou horu - dává jí hlas. Zvuková skladba společně s obrazem je stylizována do formy jakési lyrizované filmové básně jejiž cílem je odhalit veškerou krásu Lysé hory.

Představení filmu ve videu:

Filmový štáb

ALEŠ NENIČKA - Režisér
 

Kameraman a režisér posedlý horským prostředím a dobrodružstvím, který natáčí pod horskou filmovou produkcí naHoru.tv a je také jejím spoluzakladatelem. Závod 1000 Miles Adventure natáčel už 5x, má za sebou také autorský dokument o horském ultramaratonu Beskydská sedmička, který vidělo více než 70 000 lidí a film vyhrál taky 1. cenu za nejlepší dokument na festivalu Cinema Open, pak natočil například Sevřené hrdlo na Gerlachu, který získal 1. místo na festivalu MFOF 2015 nebo dokument o obnovené Bezručově chatě na Lysé.

Alešovu tvorbu můžete sledovat na jeho webu, Facebooku nebo Instagramu.

LUKÁŠ HAVRÁNEK - Producent


Producent filmu se silným vztahem k B7, běhání a horám. Závod dokončil nejlépe v čase 13:54 s Honzou Neuwirthem. Krom toho se o utrpení, které dlouhé tratě provází, sám přesvědčil, když závod 2x nedokončil a 1x na trať kvůli běžeckým zraněním vůbec nenastoupil. Při posledním neúspěšném pokusu si vybojoval 7 beskydských stehů na hlavě, namísto 7 beskydských vrcholů. V roce 2019 po páté proběhl cílem.

Lukáše můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

lukas-e1580830090835.jpg
KRISTÝNA Z. TRNÍKOVÁ - Scénáristka a dramaturgyně

Lásku k filmu v ní již v dětství probudil strýček, který pracoval jako promítač v kině. Brzy poznala, že stříbrné obaly, ze kterých vytahoval obří kola filmu jsou pro diváka zdrojem kouzelného potěšení. Po absolvování studií na Slezské univerzitě v Opavě, kde se věnovala oboru audiovizuální tvorby, se zaměřila na rozvíjení vlastní scénáristické tvorby. Přestěhovala se do inspirativní Prahy, kde začala působit jako asistent dramaturgie v televizi Nova. Po pár letech opustila televizní svět i Prahu. Přitáhlo ji kouzlo dokumentární i hrané filmové tvorby. Dnes žije v Bratislavě a střídavě působí v Ostravě a v Opavě. Působí jako scénárista a dramaturg. Ve své tvorbě se aktuálně zaměřuje zejména na téma vztahu člověka a přírody. Nejraději pobývá v lesích, na horách a v blízkosti vody.  Za důležité pokládá rozvíjení vnímavosti člověka, neustálý růst a návrat k původním kořenům a moudrosti předků, a proto je pro ni srdcovým tématem ochrana planety.

Na závěr několik horských citátů, které nás zaujaly:

„Hory jsou někde na půli cesty do ráje.“
– Viktor Beránek, tatranský nosič

„Turisté představují větší erozní prvek než mráz a voda."
– František Jaskula, ředitel CHKO Beskydy

 

"Turistika je nejzdravější pohyb, jaký existuje."
– Jiří Stejskalík, stavitel Bezručovy chaty

bottom of page