top of page
Snímek obrazovky 2023-11-16 v 22.15.25.png

LYSÁ

První největší dokument o české hoře. Film “Lysá" je dojemným a silným dokumentem, který zkoumá vztah člověka k Lysé hoře, o tom, jak krásná a zároveň zranitelná může být příroda, a hlavně o tom, co můžeme udělat proto, abychom o ni pečovali.

Připravovaný dokument

Dokumentární, Česko, předpoklad 2025 - 2026, 52 min
Režie: Aleš Nenička, Producent: Lukáš Havránek, Scénář: Kristy Z. Trníková

První největší dokument o české hoře. Film “Lysá" bude dojemným a silným dokumentem, který zkoumá vztah člověka k Lysé hoře, o tom, jak krásná a zároveň zranitelná může být příroda, a hlavně o tom, co můžeme udělat pro to, abychom o ni pečovali.

Proč chceme natočit film o Lysé?

Posledních deset let přineslo Lysé hoře explozivní nárůst návštěvnosti. Vyrostly zde nové chaty. Proběhlo nespočet běžeckých závodů a horu ovládli otužilci. Dříve typičtí “lysaři” byli vystřídáni běžci, kteří si obouvají tenisky namísto pohorek. Vyšla o ní kniha. Lítá se z ní na padáku. Je královnou Beskyd i Instagramu. Stal se z ní fenomén – který s sebou nese nejen spoustu pozitiv, ale má i své stinné stránky, o kterých místní obyvatelé a horská zvěř ví své.

Co za celým příběhem opravdu stojí?

 

Jsou krásné výhledy tím, pro co si sem turisté přicházejí?

Je to ten pocit, když se dotknou hladícího bodu na vrcholu?

Je to půvabná silueta, kterou je možné vidět již z Ostravy?

Mohli bychom na tyto otázky odpovědět prostě – protože lidé mají Lysou rádi. Taková odpověď nám ale nestačí, tak jsme se rozhodli jít hlouběji. Toužíme prozkoumat všechny faktory, které vedly k současné popularitě a o celý příběh se podělit se všemi horskými nadšenci napříč Českem. Film, který odvypráví příběh, který má sílu něco změnit... NEJEN V BESKYDECH.

O čem bude film Lysá?

MODERNÍ ČLOVĚK A HORY

Proc dnešní clovek mnohdy doslova prchá z města na hory? A proč se na Lysou sápou davy lidí? Tyto důvody budeme ve filmu zkoumat.

OSLOVÍME OSOBNOSTI

Lucie Kutrová, Marek Orko Vácha nebo prof. Anna Hogenová... A zeptáme se i dětí z projektu "Společně na Lysou".

OCHRANA PŘÍRODY A OVERTURISMUS

Nechceme tocit ódu na Lysou. Chceme ukázat realistické pojednání toho, co nátlak turistu (tzv. overturismus) způsobuje. A především – co mohou lidé delat pro to, aby negativní dopady – "svůj otisk" – minimalizovali.

OSLOVÍME OSOBNOSTI

Reditel CHKO Beskydy Jirí Jaskula, místní obyvatelé...

SILNÉ PŘÍBĚHY

Jak vlastně vyhořela původní Bezručova chata? Kdo zahájil trend otužování na Lysé? Kdo je Jan Čupa? Jak vypadala turistika v předválečném období? Proč trvalo znovuobnovení Bezručovy chaty 37 let? Jak se zmenil život místních v Ostravici?

OSLOVÍME OSOBNOSTI

Petr Anderle, Jiří Stejskalík, Libor Uher a další...

Představení filmu v krátkém videu:

Filmový štáb

ALEŠ NENIČKA - REŽISÉR
 

Kameraman a režisér posedlý horským prostředím a dobrodružstvím, který natáčí pod horskou filmovou produkcí naHoru.tv a je také jejím spoluzakladatelem. Závod 1000 Miles Adventure natáčel už 5x, má za sebou také autorský dokument o horském ultramaratonu Beskydská sedmička, který vidělo více než 70 000 lidí a film vyhrál taky 1. cenu za nejlepší dokument na festivalu Cinema Open, pak natočil například Sevřené hrdlo na Gerlachu, který získal 1. místo na festivalu MFOF 2015 nebo dokument o obnovené Bezručově chatě na Lysé.

Alešovu tvorbu můžete sledovat na jeho webu, Facebooku nebo Instagramu.

LUKÁŠ HAVRÁNEK - PRODUCENT


Producent filmu se silným vztahem k B7, běhání a horám. Závod dokončil nejlépe v čase 13:54 s Honzou Neuwirthem. Krom toho se o utrpení, které dlouhé tratě provází, sám přesvědčil, když závod 2x nedokončil a 1x na trať kvůli běžeckým zraněním vůbec nenastoupil. Při posledním neúspěšném pokusu si vybojoval 7 beskydských stehů na hlavě, namísto 7 beskydských vrcholů. V roce 2019 po páté proběhl cílem.

Lukáše můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

lukas-e1580830090835.jpg
Na závěr několik horských citátů, které nás zaujaly:

„Hory jsou někde na půli cesty do ráje.“
– Viktor Beránek, tatranský nosič

„Turisté představují větší erozní prvek než mráz a voda."
– František Jaskula, ředitel CHKO Beskydy

 

"Turistika je nejzdravější pohyb, jaký existuje."
– Jiří Stejskalík, stavitel Bezručovy chaty

bottom of page